Plastyka twarzy

Poniżej znajdziecie Państwo opis wykonywanych przeze mnie operacji. Techniki operacyjne, jak i moje doświadczenie są w ciągłym rozwoju. Jeśli zdecydujecie się na wykonanie zabiegu, zapraszam na konsultację, która ma na celu szczegółowe i wyczerpujące przekazanie informacji medycznych. Efekt operacji osiągamy razem – współdziałając.

Zobacz galerię przed-po

Opis zabiegów

Odstające małżowiny uszne mogą być dużym kompleksem zarówno w wieku przedszkolno-szkolnym jak i w dorosłym życiu. W trakcie konsultacji pacjenci często mówią o coraz bardziej wyszukanych określeniach dla tej przypadłości wymyślanych przez ich rówieśników. Plastykę odstających małżowin możemy wykonać już u dzieci, w wieku ok 10 lat i starszych. Nie istnieje górna granica wiekowa, często operowani są pacjenci w wieku 30-40 lat. Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, lub w przypadku małych dzieci, tzw. krótkim dożylnym w asyście anestezjologa. Cięcie chirurgiczne wykonywane jest na tylnej powierzchni małżowiny, odpowiednio wypreparowana chrząstka jest osłabiana na nowym przebiegu anatomicznych struktur – m.in. grobelki. Następnie zakładane są pojedyncze, niewchłanialne szwy na chrząstkę, które utrzymują małżowinę uszną w nowym kształcie. Niewielki nadmiar skóry jest usuwany, zakładane są pojedyncze szwy skórne. Po zabiegu zakładany jest opatrunek ochronny, w kolejnej dobie po przemyciu ran pacjent zakłada bawełnianą opaskę obejmującą całą małżowinę uszną, którą musi nosić non stop przez pierwszy miesiąc po operacji oraz w nocy w kolejnym miesiącu. Pozwala to utrzymać efekt zabiegu w trakcie prawidłowego tworzenia blizn w tkankach. Pacjenci często pytają o trwałość operacji – po prawidłowym stosowaniu się do zaleceń efekt jest stabilny o ile nie dojdzie do masywnego urazu ucha przez pociąganie, co zdarza się niezwykle rzadko. Szwy usuwane są zazwyczaj w 12-14 dobie po operacji.

Obecna moda na noszenie różnorodnych elementów ozdobnych małżowin usznych może w ciągu kilku lat stosowania drastycznie zmienić ich wygląd. Często noszenie tuneli płatków usznych po kilku latach przestaje być modne. Jednakże, w takim przypadku pozostaje pamiątka w postaci luźnej, nieestetycznej skóry płatka. Zniekształcenie płatka może być także wadą wrodzoną, zwykle podobny kształt można zaobserwować u członków najbliższej rodziny. Istnieje kilkanaście technik operacyjnych wybieranych w zależności od stopnia zniekształcenia ucha. Najczęściej wiąże się to z redukcją tkanek z ich modelowaniem i założeniem specjalnych szwów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie jest wymagany dłuższy pooperacyjny pobyt w klinice. U części pacjentów konieczna jest korekcja przerwanego płatka ucha po mocnym urazie z pociągnięcia kolczyka. Tutaj także tkanki są opracowywane z użyciem odpowiednich technik operacyjnych. Opatrunki zmieniamy codziennie z przemywaniem ran środkami dezynfekującymi. Pozostałe po zabiegu szwy są najczęściej usuwane w 7-8 dobie po operacji. Po kilku tygodniach, po całkowitym wygojeniu ran, można ponownie przekłuć płatek ucha.

Powieki są jednymi z najważniejszych części twarzy. Nasz wiek, zmęczenie często niekorzystnie odbija się na ich wyglądzie. W przypadku wiotkości skóry powiek górnych zalecany jest zabieg plastyki powiek (blepharoplastyki), w trakcie którego usuwany jest nadmiar skóry a także jednoczasowo likwidowane są przepukliny tłuszczowe w przyśrodkowych częściach powiek. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czasami także w znieczuleniu ogólnym w asyście anestezjologa. Cięcia prowadzone są w naturalnej zmarszczce powieki z przejściem na zewnętrzną część oka w celu usunięciu nadmiaru skóry także w tej okolicy. Po okresie rekonwalescencji blizny są praktycznie niezauważalne. Pojedyncze szwy skórne lub szew ciągły usuwane są zazwyczaj w 7-8 dobie po zabiegu. Zasinienia i obrzęki ustępują do 2 tygodni, wskazany jest oszczędny tryb życia w pierwszych dobach pooperacyjnych. Po kilkuf dniach od operacji można wykonywać delikatny makijaż. U części pacjentów konieczna bywa także korekcja opadania powiek z plastyką mięśnia dźwigacza powieki górnej. Zabiegi plastyki powiek są szczególnie dobrze odbierane przez pacjentów – dzięki tej operacji uzyskujemy odmłodzenie wyglądu twarzy, zniesienie „zmęczonego” wyrazu oczu.

Nieestetyczna wiotkość skóry powiek dolnych wraz z współistniejącymi przepuklinami tłuszczowymi lub nieprawidłowościami w zakresie mięśnia okrężnego oka, mogą powodować efekt postarzonej, zmęczonej twarzy. W takich przypadkach zalecany jest zabieg korekcji powiek dolnych z jednoczasowym usunięciem przepuklin i plastyką mięśnia okrężnego oka. Zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym w asyście anestezjologa. Linia cięcia w obrębie powiek dolnych prowadzona jest w linii podrzęsowej z przejściem na boczną stronę oka. Tutaj także usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej zdeponowanej w anatomicznych przedziałach, co często tworzy przedoperacyjny wygląd „worków” powiek. Zalecenia są podobne do tych po operacji powiek górnych – szwy usuwane są po ok 7-8 dniach od zabiegu, zasinienia i obrzęki ustępują do 2 tygodni. Plastyka powiek dolnych jest często łączona z korekcją powiek górnych jako jednoczasowa procedura. Zabiegi plastyki powiek są szczególnie dobrze odbierane przez pacjentów – dzięki tej operacji uzyskujemy odmłodzenie wyglądu twarzy, zniesienie „zmęczonego” wyrazu oczu.

U części pacjentów w konsekwencji procesów starzenia górnej części twarzy dochodzi do obniżenia naturalnej linii brwi. U tych osób najczęściej efekt „smutnych oczu” jest dodatkowo pogłębiony przez nadmiar skóry powiek górnych. W tym przypadku możliwa jest korekcja ustawienia brwi w trakcie zabiegu korekcji nadmiaru wiotkiej skóry powiek górnych z wykorzystaniem istniejącej linii cięcia chirurgicznego. Wypreparowywane tkanki zewnętrznej części brwi są unoszone i fiksowane niewidocznym szwem wewnętrznym. Alternatywą jest także zabieg tzw. direct brow liftu w którym usuwany jest niewielki nadmiar tkanek skóry bezpośrednio nad brwiami. Powstała rana zamykana jest niewchłanialnymi szwami, które usuwamy po ok 7-8 dniach. Powstała blizna jest praktycznie niezauważalna po całkowitym wygojeniu.

Lifting twarzy jest zabiegiem skierowanym do grupy starszych pacjentek, u których doszło do istotnej utraty napięcia skóry twarzy i szyi. Jest to także jedna z najpopularniejszych obecnie operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Choć kobiety stanowią zdecydowaną większość pacjentów kwalifikowanych do zabiegów liftingów, w ostatnich latach można zauważyć także zdecydowanie większe zainteresowanie tymi operacjami ze strony płci męskiej. Wskazaniem do niej są obwisłości i nadmiar tkanek dolnego i środkowego piętra twarzy i szyi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, cięcia prowadzone są w naturalnych liniach twarzy w okolicy przedusznej a także w skórze owłosionej skóry głowy i za uchem. Blizny po zabiegu są estetyczne i praktycznie niewidoczne. Istnieje kilkanaście technik operacyjnych face liftingu, polegają one na odpowiednim podszyciu tkanek podskórnych twarzy i usunięciu nadmiaru skóry. Starsze, bardziej rozległe techniki operacyjne obecnie ustępują nowoczesnym, mniej inwazyjnym metodom zabiegowym z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów m.in. kleju tkankowego. Przy tej operacji możliwe jest także wypreparowanie i napięcie tkanek szyi wykonywane z odrębnego cięcia w okolicy podbródka. Zabieg liftingu można także połączyć z plastyką powiek górnych i dolnych. Po zabiegu liftingu twarzy i szyi pacjenci szczególnie cenią sobie efekt odmłodzenia wyglądu twarzy. Pozostałe po procedurze szwy usuwane są w 7-14 dobie po zabiegu. Po operacji konieczne jest noszenie specjalnej maski przez okres kilku tygodni i wdrożenie drenaży limfatycznych.

Miejscowe nagromadzenie depozytów tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka zaburza harmonijny wygląd dolnego piętra twarzy. Jednym ze sposobów na uzyskanie wyraźniejszego zaznaczenia linii żuchwy jest miejscowa liposukcja tkanki tłuszczowej. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po ostrzyknięciu operowanej okolicy specjalnym roztworem znieczulającym z niewielkiego pojedynczego cięcia w zakresie podbródka wykonywane jest usunięcie depozytów tłuszczu metodą liposukcji. Powstała blizna jest niewidoczna, pojedyncze szwy usuwane są zazwyczaj w okolicy 7-8 doby po zabiegu. Analogicznie jak w przypadku plastyki szyi, konieczne jest tu noszenie specjalnej maski przez okres kilku tygodni.

Uniesienie wargi górnej jest techniką używaną do zmniejszenia dystansu między podstawą słupka nosa a czerwienią wargi górnej. Specjalnie polecana jest osobom pragnącym uzyskać trwały pełniejszy i młodszy wygląd ust. Nazwa tego zabiegu bierze się od charakterystycznej linii cięcia chirurgicznego przeprowadzanego na granicy słupka i skrzydełek nosa przypominającej rogi byka. Usuwany jest niewielki fragment skóry oraz tkanki podskórnej. Dzięki umiejscowieniu blizny w naturalnym załamaniu skóry, w okolicy nosa, powstała blizna po całkowitym wygojeniu jest praktycznie niezauważalna. Szwy skórne usuwane są zazwyczaj w okolicy 7 doby po zabiegu. Ważne w procesie pooperacyjnym jest unikanie długich rozmów, pokarmów wymagających większego żucia a także powstrzymywanie się od nadmiernej ekspresji mimiki.